Lotika - eerlijk rubber
"Waarom niet?" is het antwoord van Jeannine Durwael-Mathy op de vraag waarom zij duurzaam onderneemt. "Ik vind het niet meer dan terecht dat de mensen in India, Pakistan en Sri Lanka die mijn producten maken een eerlijk loon krijgen."

Wat
Sinds 2007 verkoopt webwinkel en groothandel Lotika onder meer sneakers, ballen, ballonnen, huishoudhandschoenen en condooms. Alle producten zijn verantwoord geproduceerd, met respect voor mens en milieu. Jeannine: "We gebruiken alleen FSC-gecertificeerd rubber en biologisch katoen als grondstoffen. Bovendien zorgen we voor goede arbeidsomstandigheden op de rubberplantages in Sri Lanka en India en in de fabriek in Pakistan, waar een deel onze producten gemaakt wordt." Zo moeten de werkplaatsen waar aan Lotika-producten gewerkt wordt, minimaal voldoen aan de eisen van SA 8000 voor arbeidsomstandigheden en aan de standaard van Max Havelaar en/of FSC. Dat betekent onder meer dat kinderarbeid uit den boze is. "Daarnaast heeft onze fabriek in Pakistan een ziekenfonds voor de werknemers en hun gezin", vult Jeannine aan. "En de medewerkers kunnen een microkrediet aanvragen."
Hoe
De werknemers op de rubberplantages in India en Sri Lanka krijgen scholing over duurzaam bosbeheer en delen deze kennis met de dorpsbewoners. Ook krijgen ze een eerlijk loon. "Omdat het rubber fairtrade geproduceerd wordt, wordt er een meerprijs voor betaald. De producenten beslissen zelf in een comité wat ze met die extra opbrengsten doen. In Zuid-India hebben ze bijvoorbeeld een studiefonds voor de kinderen opgericht en in Sri Lanka gezorgd voor waterputten met schoon drinkwater voor de rubberplantage en de rest van het dorp."
Lotika heeft haar zaken op het gebied van ketenverantwoordelijkheid, milieu, eerlijke handel en arbeidsomstandigheden goed voor elkaar. Toch is het bedrijf nog niet 'klaar', zegt Jeannine. "Het verduurzamen van ons transport is lastig. We laten wel alles via containerschepen transporteren in plaats van met vliegtuigen, maar dan nog heb je weinig invloed op de vervuiling die zo'n schip veroorzaakt. Ik richt me daarom vooral op de kern van mijn bedrijfsvoering, op de zaken waarop ik wel invloed heb. Dat is dan ook mijn tip aan andere ondernemers die in ontwikkelingslanden ondernemen: kijk kritisch - het liefst zelf en dáár - wat binnen je macht ligt om te verbeteren."
Wat levert het op
"Mijn manier van ondernemen geeft me veel voldoening", vertelt Jeannine. Ik heb van dichtbij gezien dat ik mensen in de derde wereld help aan een inkomen waar ze van op aan kunnen. Voor hen betekent dit het verschil tussen honger en geen honger. De werknemers op onze plantages en in onze fabriek kunnen hun kinderen naar school sturen. Dankzij de eerlijke handel kunnen onze producenten een menswaardig bestaan opbouwen."
Bekijk de website van Lotika, en die van het merken Greentips, Ethletic en Lovepack.
Terug naar hoofdnavigatie