Verslag koplopersbijeenkomst 8 juni
5 juli 2010
Het thema van de koplopersbijeenkomst op woensdag 8 juni was Energie en Klimaatmaatregelen in bedrijf. Deze bijeenkomst - georganiseerd door Kennisnetwerk DPK en MVO Nederland - bestaat altijd uit een plenair gedeelte en daarna gaan de aanwezigen aan de slag in themagroepen.
Hopeloos, maar niet ernstig
"De situatie is hopeloos, maar niet ernstig." Met galgenhumor karakteriseerde Jan Paul van Soest - keynote spreker tijdens het plenaire gedeelte - de huidige mondiale situatie van het milieu. Het is volgens hem de hoogste tijd om de gebruikelijke volgorde people, planet, profit te veranderen in planet, people, profit. "We hebben profit zo lang voorop gesteld, dat we de planeet daaraan hebben opgeofferd. Terwijl we weten dat er zonder leefbare aarde geen toekomst is voor mensen en al helemaal niet voor profit. Daarom vereist onze toekomst een bijstelling van prioriteiten. Planet hoort dus op de eerste plaats." Van Soest wees daarbij op de filosofie en doelstellingen van Planet First, een initiatief van de stichting INSID in samenwerking met de Nationale Postcode Loterij.
Themagroepen
De volgende vragen stonden centraal op de themagroepen waar deelnemers hun expertise konden aanbieden aan de andere deelnemers die interesse hadden voor één van deze onderwerpen.
- Welke besparingsmaatregelen zijn mogelijk?
- Hoe kan ik duurzame energie inzetten en/of zelf opwekken?
- Hoe bereken ik mijn carbon footprint en op welke manier kan ik klimaatcompensatie het beste inzetten in mijn bedrijf?
- Hoe kan ik bijdragen aan ketenefficiency en welke samenwerkingsvormen zijn passend?
- Welke andere alternatieve energiebronnen zijn mogelijk?
Slimme klimaatinstallaties
De uitkomsten van de themagroepen waren interessant. Een voorbeeld ter illustratie: In de themagroep innovatieve besparing bood Octalix slimme klimaatinstallaties aan. Zij pleiten voor het tegengaan verspilling in bestaande bouw en nieuwbouw. Een CO2-reductie van 30-50%. Zij willen energie 0-panden verplicht stellen, aangezien dat nu al mogelijk is. En zij willen energieprestatiecontracten vooraf afsluiten met de verbruiker. Met een bonus in het verschiet als het verbruik lager ligt dan afgesproken in contract.
Trias energetica
Bij de aftrap van de plenaire terugkoppeling van de resultaten van de themawerkgroepen constateerde dagvoorzitter Willem Lageweg dat verantwoord omgaan met energie door bedrijven in drie fasen verloopt. Die stadia zijn, analoog aan het model van de trias energetica: energie-efficiency (stap 1), duurzame energie (2) en schoon en zuinig fossiel (3). Hij voegde daar 'aandacht voor productketens als vierde bestanddeel aan toe. "Ook voor een vermindering van energiegebruik in het productieproces heeft samenwerking binnen de keten meerwaarde," lichtte hij toe. Aan de hand van deze fasering vroeg Lageweg de ondernemers welke tips zij bij de bijeenkomst hadden opgestoken en interessant voor hun eigen bedrijf vonden.
Terug naar hoofdnavigatie